W dzisiejszych czasach, w których, rynek pracy jest coraz częściej niewystarczający dla potencjalnych pracowników, warto przemyśleć założenie własnej działalności gospodarczej. Nie tylko dlatego, że każdy z nas chciałby być „szefem”, ale głównie dlatego, że takie rozwiązanie pozwoli nam na uzyskanie większych dochodów w przyszłości i spokoju finansowego.
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Ponadto, założenie firmy wiążę się z szeregiem udogodnień, począwszy od możliwości dofinansowania ze środków unijnych, na specjalnie przygotowywanej ofercie kredytowej dla firm, kończąc. Jeśli zatem mamy pomysł na swój biznes i od paru lat czekamy na odpowiedni moment, aby zrealizować swój plan – nie czekajmy dłużej – działajmy.
Pomysł to jednak nie wszystko, czego potrzebujemy. Najważniejsze, o co musimy zadbać, na początku swojej kariery to odpowiednie środki finansowe. Dla firmy kapitałowej niezbędne jest zebranie kwoty minimum 5 tysięcy złotych, natomiast dla spółki akcyjnej jest to już 100 000 zł. W dużej mierze od tego wydatku zależeć będzie w jakim sektorze będzie działała nasza firma – w sektorze małych czy średnich przedsiębiorstw. Trzecią opcją jest spółka osobowa – która nie posiada żadnych wymogów odnośnie kapitału początkowego.
Jeśli mamy już pomysł i kapitał na start musimy sporządzić biznesplan. Nie możemy ulec przekonaniu, że biznesplan to jedynie spis kilku punktów, które musimy przedstawić w odpowiednim urzędzie. Nasz biznesplan powinien faktycznie pomóc nam i prowadzić, po wytyczonej ścieżce, w celu rozwijania naszej firmy. Dzięki dobrze opracowanemu biznesplanowi określimy główne cele, jakie chcemy zrealizować oraz przeanalizujemy mocne i słabe strony naszego przyszłego przedsiębiorstwa. Rzetelna ocena pozwoli nam rozplanować i zaangażować, większą sumę kapitału na te kwestie, które będą tego wymagały. Do najważniejszych elementów naszego biznesplanu należeć będzie:
Opis firmy
Cele
Oferowane usługi
Analiza rynku uwzględniająca potrzeby przyszłych konsumentów
Prognoza zysków
Zestawienie przypływów gotówkowych uwzględniające gotówkę początkową
Wpływy oraz wydatki
Określenie sposobu prowadzenia księgowości
Swój biznesplan możemy napisać sami, ale oczywiście możemy zgłosić się do firmy, zajmującej się tym profesjonalnie. Pisząc go sami musimy uważać i rzetelnie opisywać każdy jego fragment. Urzędy do których później się z nim udamy nie będą brały pod uwagę domysłów i nie uwierzą nam na tzw. „słowo”. Wszystko musi być potwierdzone odpowiednimi przykładami lub liczbami.
Jeśli mamy gotowy biznesplan i jesteśmy zdecydowani, w dalszym ciągu, na otworzenie własnej działalności pozostaje nam udanie się do odpowiednich urzędów i załatwienie wszelkich formalności związanych ze startem naszej firmy. Procedurę po krótce opisuje 6 kroków :
Rejestracja przedsiębiorcy w Urzędzie Gminy/Miasta
Reglamentacja działalności gospodarczej
Zgłoszenie rozpoczęcia działalności do urzędu statystycznego oraz uzyskanie numeru statystycznego w systemie REGON
Założenie rachunku bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej
Zgłoszenie przedsiębiorcy i jego pracowników do zakładu ubezpieczeń społecznych (ZUS)
Zgłoszenie zatrudnionych pracowników do Państwowej Inspekcji Pracy
Po wykonaniu tych kroków, możemy uznać naszą działalność gospodarczą za rozpoczętą. Wróćmy zatem na chwilę do finansów, które na początku na pewno będą nadwyrężone. Istnieje wiele sposób na to, aby wesprzeć naszą działalność. Wspomniałem wcześniej o dofinansowaniu ze środków unijnych, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Co w przypadku kiedy nie możemy ubiegać się o dofinansowanie? Pozostaje nam decyzja o kredycie, bądź innym sposobie finansowania wydatków. Kredyt to najlepsze rozwiązanie, kiedy potrzebujemy pieniędzy na wydatki z tytułu opłacenia składek, pensji, wynajęcia lub wykupu lokalu itp. Jest szereg instytucji, które udzielają kredytów na specjalnych warunkach nowym przedsiębiorcom na rynku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że finansowanie np. w pojazdów może odbywać się zupełnie inaczej. Przykładowo załóżmy, że potrzebujemy 3 autokarów, ponieważ otworzyliśmy firmę przewozową. Czy kredyt będzie dobrym rozwiązaniem? Być może tak, ale znacznie ciekawiej przedstawia się oferta leasingowa. Firma oferująca taką usługę na mocy umowy zakupi nowy autokar za gotówkę, a następnie wypożyczy go Tobie na okres zawartej umowy, w zamian za spłatę miesięcznych rat. Czy nie brzmi to ciekawie? Zdecydowanie tak, uwzględniając szereg ulg podatkowych, które mogą Tobie przysługiwać wybierając takie rozwiązanie. Więcej w tym temacie pisaliśmy w artykule „Leasing to najczęstszy wybór wśród przedsiębiorców” dostępnym w zakładce aktualności. Oczywiście, firma Kredytum.pl oferuję pomoc wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. Zgłaszając się do naszego doradcy uzyskasz informację na temat możliwości finansowania Twojego biznesu w najkorzystniejszy dla Ciebie sposób. W ofercie posiadamy zarówno kredyty jak i leasing, pożyczki chwilówki bez BIK oraz wiele innych usług przygotowanych dla sektora mikro.