Statystyki nie kłamią – w ciągu trzech ostatnich lat (2012, 2013, 2014) blisko 70 % przedsiębiorców skorzystało z oferty firm leasingowych, aby sfinansować zakup aut firmowych. Jedynie 10 % z nich podjęło decyzję o wzięciu kredytu, aby zakupić samochody dla swoich pracowników. Świadczy to o atrakcyjności usługi jaką jest leasing.
Leasing to najczęstszy wybór wśród przedsiębiorców
Czym jest właściwie leasing i jakie korzyści płyną za takim rozwiążaniem?
Leasing to proces zakupu pojazdu przez firmę leasingową, a następnie wypożyczenia go klientowi firmy, w zamian za spłacanie miesięcznych rat.
Na początku warto wyróżnić dwa podstawowe rodzaju leasingu : operacyjny i finansowy. Jeśli mówimy o tym pierwszym musimy być przygotowani na takie obciążenia podatkowe jak
Wpłata początkowa (czynsz inicjalny)
Comiesięczna rata z tytułu leasingu
W przypadku drugiej opcji – leasingu finansowego kosztem są :
Odpisy amortyzacyjne
Odsetki od comiesięcznych rat leasingowych
W kwestii podatkowej na uwagę zasługuje również sposób rozliczania podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego rozlicza się go w odniesieniu do każdej comiesięcznej raty, natomiast przy leasingu finansowym musimy rozliczyć go w całości, z góry. Z perspektywy podatkowej lepiej wybrać leasing operacyjny, jeśli zarządzamy małym bądź średnim przedsiębiorstwem.
Sposób, w jaki stajemy się użytkownikami samochodu, jest także bardzo atrakcyjny. Nie musimy angażować sporych nakładów finansowych na zakup nowego samochodu. Wystarczy, że zapłacimy comiesięczną ratę, a i tak w praktyce to my będziemy jedynymi użytkownikami samochodu. Oczywiście – formalnie jest on własnością firmy leasingowej, ale tylko do momentu wypełnienia wszystkich warunków umowy (a więc spłaceniu przez nas wszystkich rat) – po tym czasie przechodzi on w naszą własność. Ta opcja oczywiście nie jest konieczna. Nie wszystkie przedsiębiorstwa decydują się na zatrzymanie samochodu. Wiele z nich podpisuje nową umowę na nowy samochód.
Do plusów zaliczyć musimy także szybkość z jaką załatwimy wszystkie formalności – umowy są przejrzyste, a na ich zawarcie nie czekamy zwykle dłużej niż 7 dni. Ważny jest fakt, że warunki umowy możemy swobodnie negocjować, jeśli firma pożyczkowa da nam taką możliwość, a zdarza się to coraz częściej. Firmy pożyczkowe pozwalają m.in. na elastyczną kwotę spłaty rat, w zależności od tego w jakiej kondycji finansowej znajduję się nasza firma. Pamiętajmy, że samochody w leasingu są tańsze, z racji tego, że firmy pożyczkowe współpracują zazwyczaj z profesjonalnymi dealerami, są w stanie wypracować satysfakcjonujący upust.
Coraz większym zaufaniem wśród małych i średnich przedsiębiorstw jest leasing samochodów używanych. Opłacalne, z naszego punktu widzenia jest to, że nowe samochody szybko tracą na wartości. Auto kupujemy nie na rok czy dwa, a z myślą, że przysłuży ono naszemu biznesowi znacznie dłużej. Głównie z tego powodu auta kupowane z salonu, już po niedługim okresie czasu ceną zbliżają się do aut używanych.
Podsumowując, leasing jest opcją znacznie korzystniejszą od kredytu. Kredyt spłacany wiele lat, nie da nam gwarancji, że samochód, który zakupimy nie przestanie działać po kilku latach. W przypadku leasingu, oczywiście użytkujemy samochód przez okres trwania umowy, ale po jej zakończeniu to my zdecydujemy czy stanie się on naszą własnością, a jeśli sprawiał nam on zbyt wiele zawodów, nie musimy go wykupować od firmy leasingowej. Wszystko zależy od tego, jak skonstruowana jest umowa.